In This Section

STAFF 2023 – 24

LEADERSHIP TEAM

Mrs J Stanyard

Mrs J Stanyard

Head Teacher, DSL, Pupil Premium Lead, Attendance Champion

Mrs H Keating

Mrs H Keating

Co-Acting Headteacher, Assessment, PiXL, Teaching and Learning and CEIAG Lead

Mrs M Fender

Mrs M Fender

Co-Acting Headteacher, SENDCo, Deputy DSL, Inclusion Lead

KEY STAGE LEADERS

Miss C Gent

Miss C Gent

Reception Teacher/ EYFS , PSHE, RSE, Reading Lead

Miss J Hunt

Miss J Hunt

Year 2 Teacher/ KS1, Curriculum and Foundation Subject Lead/ Designated Teacher

Mrs S Rodgers

Mrs S Rodgers

Year 6 Teacher/ KS2 and Reading and Writing Lead

TEACHING STAFF

EARLY YEARS

Mrs K Rowe

Mrs K Rowe

Nursery Teacher/ RE Lead

Mrs E Bell

Mrs E Bell

2 Year Old Teaching Assistant

Miss E Stott

Miss E Stott

2 Year Old Teaching Assistant

Ms C Elkin

Ms C Elkin

3 Year Old Teaching Assistant

Mrs N Edmiston

Mrs N Edmiston

3 Year Old Teaching Assistant

RECEPTION

Miss C Gent

Miss C Gent

Reception Teacher/ EYFS , PSHE and Reading Lead

Miss Y Taylor

Miss Y Taylor

Reception Teaching Assistant

Mrs C McFee

Mrs C McFee

Reception Teacher/ Music and Early Years SENDCo

Miss C Cook

Miss C Cook

Reception Teaching Assistant

KS1

Mrs N Chapman

Mrs N Chapman

Year 1 Teacher/Phonics and History Lead, ECT Mentor

Mrs L Robinson

Mrs L Robinson

Year 1 Teaching Assistant

Miss L Smith

Miss L Smith

Year 1 Teaching Assistant

Miss J MacIver

Miss J MacIver

Year 1/2 Class Teacher, ECT

Mrs L Boynton

Mrs L Boynton

Year 1/2 Teaching Assistant

Miss J Hunt

Miss J Hunt

Year 2 Teacher/ KS1, Curriculum and Foundation Subject Lead/ Designated Teacher

Miss K Parkinson

Miss K Parkinson

Year 2 Teaching Assistant

LOWER KS2

Mr N Robinson

Mr N Robinson

Year 3 Class Teacher,

Mrs R Loughran

Mrs R Loughran

Year 3 Teaching Assistant

Mr J Large

Mr J Large

Year 3/4 Class Teacher/ PE and Computing Lead

Miss A Bisset

Miss A Bisset

Year 3/4 Teaching Assistant

Mrs A Turner

Mrs A Turner

Year 4 Class Teacher/ Maths Lead

Mrs M Jones

Mrs M Jones

Year 4 Teaching Assistant

UPPER KS2

Mrs C Pickering

Mrs C Pickering

Year 5 Teacher, Science and Art Lead

Mrs J Chalmers

Mrs J Chalmers

Year 5 Teaching Assistant

Mrs E Carter

Mrs E Carter

Year 5/6 Class Teacher, Geography, DT and MFL Lead.

Miss M Elliott

Miss M Elliott

Year 5/6 Teaching Assistant

Mrs S Rodgers

Mrs S Rodgers

Year 6 Teacher/ KS2 and Reading and Writing Lead

Mrs H Moy

Mrs H Moy

Year 6 Teaching Assistant

SUPPORT STAFF

Mrs E Hunnam

Mrs E Hunnam

Parent Support Advisor

Miss C Daff

Miss C Daff

Parent Support Advisor (Attendance Lead)

Mr G Durham

Mr G Durham

Pupil Mentor

Mrs L Clark

Mrs L Clark

Senior Administrator

Mrs H Carter

Mrs H Carter

Administrator

Miss B Whitehead

Miss B Whitehead

Administration Assistant

Mr A Golightly

Mr A Golightly

Caretaker

Mrs M Turner

Mrs M Turner

Breakfast Club and Lunchtime Supervisor

Mrs S Cuskern

Mrs S Cuskern

Deputy Breakfast Club and Lunchtime Supervisor

Miss J Ransom

Miss J Ransom

Lunchtime Supervisor

Miss A Webb

Miss A Webb

Lunchtime Supervisor

Miss E Donachie

Miss E Donachie

Lunchtime Supervisor

Mrs H Abduallah

Mrs H Abduallah

Lunchtime Supervisor

Mrs T Cann

Mrs T Cann

Lunchtime Supervisor/ Cleaning Staff

Mrs C Wilkinson

Mrs C Wilkinson

Lunchtime Supervisor/ Cleaning Staff